Jedną z najpowszechniej stosowanych metod obróbki różnych materiałów jest dziś obróbka skrawaniem. Jej podstawowym zadaniem jest nadanie obrabianemu materiałowi określonego kształtu i rozmiaru. Obecnie w większości zakładów specjalizujących się w produkcji części przeprowadzana jest obróbka maszynowa, która zapewnia idealną powtarzalność kształtów oraz znacznie lepszą efektywność pracy. Sprawdźmy, na czym polega obróbka skrawaniem, jakie efekty można dzięki niej osiągnąć oraz jakie narzędzia są w niej używane.
Współczesna obróbka skrawaniem w teorii i praktyce
Obróbka skrawaniem to proces obrabiania materiałów, który polega na usunięciu z nich nadmiaru, czyli tzw. naddatku. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnych akcesoriów, powszechnie znanych jako narzędzia do obróbki skrawaniem. Są to ostre akcesoria, dostępne w różnych wariantach, które pozwalają na nadanie obrabianym materiałom pożądanych, zgodnych z projektem kształtów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie elementów o ściśle określonej wielkości oraz geometrii, które następnie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach.
W dzisiejszych czasach obróbka skrawaniem najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnych maszyn sterowanych komputerowo. Proces ten nazywany jest obróbką CNC i jest realizowany głównie w profesjonalnych zakładach produkcyjnych. Obróbka skrawaniem cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swój uniwersalny charakter. Przy jej zastosowaniu możliwe jest bowiem obrabianie różnego rodzaju materiałów – począwszy od drewna, poprzez szkło, kamień i tworzywa sztuczne, a na stali kończąc.
Obróbka skrawaniem dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – obróbkę ścierną i wiórową. Obróbka ścierna ma za zadanie nadanie materiałowi gładkiej powierzchni. Obejmuje szlifowanie, gładzenie oraz polerowanie. Obróbka wiórowa znajduje natomiast zastosowanie przy kształtowaniu płaszczyzn i powierzchni o zakrzywionych liniach, w wykonywaniu otworów, ich powiększaniu oraz wykończaniu.

Rola obróbki skrawaniem we dzisiejszym przemyśle
Proces obróbki skrawaniem posiada obecnie bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie. Narzędzia do obróbki skrawaniem stanowią nieodłączny element pracy większości przedsiębiorstw dostarczających części zamiennych do maszyn i urządzeń, elementów konstrukcyjnych, akcesoriów elektrycznych i elektronicznych oraz wielu innych komponentów. Większość prac mających na celu ich uzyskanie można dziś wykonać w bardzo prosty sposób, za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi.
Narzędzia do obróbki skrawaniem dzielą się na ręczne i sterowane komputerowo. Podstawową różnicę w ich funkcjonowaniu stanowi sposób operowania ich pracą – w tym drugim przypadku manualną pracę człowieka zastępuje odpowiednio zaprogramowany komputer, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem całego procesu.
Dzięki komputerowej obróbce skrawaniem możliwe stało się znaczące skrócenie czasu trwania danej pracy, a także znaczne zwiększenie jej precyzji. Obrabiarki sterowane numerycznie pozwalają także na produkcję części o bardzo dużych rozmiarach i wadze, co do tej pory było praktycznie niemożliwe do zrealizowania za pomocą ręcznych narzędzi do obróbki skrawaniem.